O sekcji

Sekcja Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych skupia pełniących aktualnie funkcję ojców duchownych wyższych seminariów duchownych diecezjalnych, wyższych seminariów zakonnych, klerykatów zakonnych, których wychowankowie studiują w wyższych seminariach międzyzakonnych lub diecezjalnych, natomiast główną formację przeżywają we własnej wspólnocie zakonnej.

Zarząd

Zarząd Sekcji Ojców Duchownych (kadencja 2019-2022)

Przewodniczący: ks. dr Wojciech Mleczko CR – WSD Zmartwychwstańców w Krakowie

Wiceprzewodniczący: ks. dr Marcin Pietrzyk – WSD w Łodzi

Sekretarz i skarbnik: ks. Piotr Mieloszyński – WSD w Łodzi

 

 

Statut

SEKCJI OJCÓW DUCHOWNYCH WYŻSZYCH SEMINARIÓW DUCHOWNYCH DIECEZJALNYCH I ZAKONNYCH W POLSCE

STATUT
SEKCJI OJCÓW DUCHOWNYCH
WYŻSZYCH SEMINARIÓW DUCHOWNYCH
DIECEZJALNYCH I ZAKONNYCH W POLSCE

I. Postanowienia ogólne
II. Cele działania Sekcji
III. Środki i sposoby działania Sekcji
IV. Prawa i obowiązki członków
V. Władze Sekcji
VI. Postanowienia końcowe

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Sekcja Ojców Duchownych Wyższych Seminariów Duchownych, zwana dalej Sekcją, skupia pełniących aktualnie funkcję ojców duchownych wyższych seminariów duchownych diecezjalnych, wyższych seminariów zakonnych, klerykatów zakonnych, których wychowankowie studiują w wyższych seminariach międzyzakonnych lub diecezjalnych, natomiast główną formację przeżywają we własnej wspólnocie zakonnej.
2. Dotyczy to wszystkich katolickich seminariów i klerykatów funkcjonujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Na doroczne spotkanie sekcji, na zasadzie gości, zapraszani są także ojcowie duchowni wyższych seminariów duchownych polskojęzycznych spoza terenu Polski, ościennych krajów słowiańskich do czasu ukształtowania się tam analogicznych struktur ponadseminaryjnych.
4. Sekcja podejmuje szczególną współpracę z Sekcją Teologii Duchowości. Pozostaje jednak wobec niej w pełni autonomiczna.
5. Sekcja podlega Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski i z jej ramienia ma swojego biskupa opiekuna. Współpracuje także z Komisją ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

 

II. CELE DZIAŁANIA SEKCJI
6. Zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej odnośnie do formacji formatorów seminaryjnych Sekcja działa na rzecz permanentnej formacji swoich statutowych członków w zakresie pełnionych przez nich funkcji.
7. W razie potrzeby Sekcja wypracowuje również wspólne stanowisko wobec spraw ważnych dla formacji seminaryjnej, wobec dokumentów i innych pozycji przedstawionych jej do zaopiniowania.
8. Ważnym zadaniem Sekcji jest też wieloraka integracja środowiska ojców duchownych.

 

III. ŚRODKI I SPOSOBY DZIAŁANIA SEKCJI

A. Doroczne walne spotkania
9. Podstawową formą działania Sekcji jest doroczne spotkanie wszystkich jej członków organizowane w jednym z wyższych seminariów duchownych lub klerykatów zakonnych.
10. Wybór miejsca kolejnego spotkania dokonuje się w oparciu o zaproszenie skierowane do Sekcji przez rektora danego seminarium, uzgodnione z biskupem diecezjalnym lub stosownym przełożonym zakonnym.
11. Problematyka dorocznego spotkania zostaje wstępnie uzgodniona na spotkaniu poprzednim. W zależności od realiów Zarząd nadaje mu ostateczny kształt.
12. Przy planowaniu spotkania należy uwzględnić: wymiar formacji ściśle duchowej, wystąpienia teoretyczne zaproszonych prelegentów, dzielenie się doświadczeniem pracy formacyjnej, formy integrujące uczestników, prezentację najwartościowszych publikacji z zakresu kierownictwa duchowego i formacji seminaryjnej, możliwość zapoznania się ze specyfiką Kościoła lokalnego lub wspólnoty zakonnej gospodarzy spotkania.

B. Doroczne rekolekcje zamknięte
13. Raz w roku, ale w zależności od zapotrzebowania, Sekcja organizuje trzydniowe rekolekcje zamknięte.
14. Udział w nich proponuje przede wszystkim swoim członkom.

C. Biuletyn Wychowania Seminaryjnego
15. Raz do roku Sekcja wydaje periodyk pod tytułem ?Biuletyn Wychowania Seminaryjnego?.
16. Na treść Biuletynu składają się: w miarę wierna dokumentacja dorocznego spotkania Sekcji, inne teksty tematycznie związane z problematyką danego spotkania, materiały ważne dla formacji seminaryjnej, dane personalne członków Sekcji.
17. Biuletyn kolportowany jest: do wszystkich członków Sekcji, do wszystkich bibliotek seminaryjnych, do bibliotek zawartych w zobowiązaniach ISBN.

D. Współpraca z Komisjami Episkopatu Polski
18. W ramach swej działalności Sekcja podejmuje wszelkie zalecenia Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski.
19. Ze swej strony Sekcja, stosownie do aktualnych potrzeb, dąży do periodycznego powoływania przez tę Komisję Szkoły Formacji Ojców Duchownych.
20. Sekcja przedstawia Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski sprawozdania z dorocznych spotkań, jak też wypracowane przy tej okazji stanowiska wobec spraw ważnych dla formacji seminaryjnej oraz dokumentów i innych pozycji przedstawionych jej do zaopiniowania.
21. Regularny kontakt utrzymywany jest również z Komisją ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

 

IV. PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁONKÓW

22. Członkowie Sekcji mają prawo do:
– korzystania ze wszystkich form działalności Sekcji,
– regularnego otrzymywania w ramach zapłaconych składek członkowskich Biuletynu Sekcji dla siebie oraz dla biblioteki seminaryjnej,
– korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego,
– występowania z wnioskami i postulatami do Zarządu Sekcji oraz do otrzymania odpowiedzi.
23. Obowiązkiem członków jest:
– pomoc w realizacji celów i zamierzeń Sekcji, przede wszystkim poprzez dzielenie się własnym doświadczeniem i wypracowanymi metodami pracy formacyjnej z pozostałymi członkami Sekcji w czasie dorocznego spotkania,
– przestrzeganie statutu Sekcji,
– informowanie Zarządu o planowanej obecności lub nieobecności na dorocznym walnym spotkaniu,
– regularne płacenie składek członkowskich.
24. Formalny członek Sekcji, który nie chce brać żadnego udziału w jej pracach, jak też nie chce otrzymywać Biuletynu powinien tę swoją wolę wyrazić na piśmie.

 

V. WŁADZE SEKCJI
25. Władzami Sekcji są:
– Walne Spotkanie,
– Zarząd.
26. Walne Spotkanie tworzą członkowie Sekcji obecni na spotkaniu dorocznym.
27. Kompetencje Walnego Spotkania:
– uchwalanie statutu,
– uchwalanie zmian w statucie,
– uchwalanie programów pracy Sekcji,
– wybór i odwoływanie Zarządu Sekcji,
– uchwalanie wysokości składek członkowskich,
– przyjmowanie wspólnego stanowiska Sekcji.
28. W skład Zarządu wchodzą trzy osoby ? przewodniczący, zastępca i członek ? wybrane przez Walne Spotkanie Sekcji, oraz sekretarz, wskazany przez przewodniczącego Sekcji i zaakceptowany przez Walne Spotkanie. Sekretarz pełni również funkcję skarbnika.
29. Skład Zarządu powinien być reprezentatywny zarówno dla środowisk diecezjalnych, jak i zakonnych.
30. Kadencja Zarządu trwa 3 lata.
31. Wybory Zarządu winny odbywać się według następujących zasad:
– w skład Komisji Skrutacyjnej wchodzi pierwszych trzech członków Sekcji z alfabetycznej listy osób obecnych na walnym spotkaniu, z pominięciem dotychczasowego Zarządu; akceptacji Komisji Skrutacyjnej dokonuje się przez aklamację,
– w pierwszym etapie każdy członek Walnego Spotkania podaje w sposób tajny dwie kandydatury do Zarządu, z których jedna powinna dotyczyć ojca duchownego seminarium diecezjalnego a druga – zakonnego,
– następnie ustala się listę osób, które otrzymały największą ilość głosów i nie zgłosiły sprzeciwu wobec swej kandydatury (po pięciu ze środowisk: diecezjalnego i zakonnego),
– spośród podanych kandydatów każdy członek Walnego Spotkania, na piśmie, w sposób tajny, wskazuje dwie osoby, jedną ze środowiska diecezjalnego, drugą z zakonnego,
– funkcję przewodniczącego Zarządu obejmuje osoba, która otrzyma największą ilość głosów,
– do Zarządu wchodzą ponadto dwie osoby, jedna ze środowiska diecezjalnego, druga z zakonnego, które otrzymały kolejno największą liczbę głosów; spośród nich Zarząd wybiera zastępcę przewodniczącego,
– nowo wybrany przewodniczący wskazuje kandydata na sekretarza Zarządu, który wchodzi w jego skład po akceptacji przez Walne Spotkanie.
32. Wybory uzupełniające odbywają się, gdy członek Zarządu:
– przestaje pełnić funkcję ojca duchownego,
– zrzeka się członkostwa w Zarządzie i zrzeczenie to zostaje przyjęte przez Walne Spotkanie.
33. W wyborach uzupełniających każdy członek Walnego Spotkania głosuje na jednego kandydata ze środowiska (diecezjalnego lub zakonnego), z którego pochodził poprzedni członek Zarządu. Wybrana zostaje osoba, która otrzyma największą ilość głosów.
34. W przypadku, gdy wakat dotyczy osoby przewodniczącego, dokonuje się wyborów całego Zarządu. Do czasu wyborów jego funkcję pełni zastępca.
35. Zadania Zarządu:
– kieruje bieżącą działalnością Sekcji zgodnie z postanowieniami Statutu; w szczególności przygotowuje kolejne doroczne spotkanie, spotykając się w tym celu dodatkowo jeden raz w roku,
– stanowi zespół redakcyjny Biuletynu Sekcji,
– gromadzi dokumentację prac Sekcji,
– reprezentuje Sekcję na zewnątrz,
– stara się realizować uchwały Walnego Spotkania,
– zarządza funduszami Sekcji,
– sporządzanie sprawozdania z dorocznego spotkania,
– zbieranie składek członkowskich.

 

VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
36. Zmiana statutu wymaga uchwały Walnego Spotkania podjętej zwykłą większością głosów.

 

 

***
Niniejszy Statut po uchwaleniu 1 września 1998 na Walnym Spotkaniu w Katowicach został przesłany do Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski oraz do Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Nie spotkał się z żadnymi zastrzeżeniami.
***
Pierwszy Statut został przyjęty podczas zjazdu Sekcji Ojców Duchownych w dniu 1 września 1982 r. na Jasnej Górze w obecności przedstawiciela Komisji Episkopatu Polski ds. Seminariów Duchownych – ks. bpa Czesława Lewandowskiego. Statut ten obowiązywał przez 16 lat do roku 1998, kiedy to na zjeździe w Katowicach w dniach od 30 sierpnia do 2 września wypracowano kolejny, nowy statut, aktualnie obowiązujący.

Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie.
Mt 18,19